Dalmatin a jeho černé puntíky
Kohoutková výška: |
54-62 centimetrů |
Hmotnost v dospělosti: |
24-32 kg |
Délka života: | 13-15 let |
Typ srsti: | Krátká, tvrdá, hustá, hladká |
Země původu: |
Chorvatsko |
Povaha: | Přátelská, příjemná, bez agresivity |
Náročnost na výchovu: | Střední až vyšší |
Velikostní zařazení: |
Velká Plemena |
FCI: | Skupina VI – Honiči a barváři, Sekce 3 – Příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 153 |
Bílo – černý svět
Hledáte parťáka, který bude středobodem pozornosti všude kam dorazíte? Anebo hledáte někoho, s kým se můžete pořádně vyřádit a vyběhat. Pokud jste odpověděli na obojí otázky kladně, tak bingo! Máme pro vás vaše nové plemeno.
Dalmatin, o tomhle plemenu by se toho dalo napsat opravdu spoustu, od raketového růstu zájmů o něj díky filmu 101 dalmatinů, až po mýtus - ne moc inteligentního psa. První je pravda, druhý je opravdu jenom mýtus. Díky filmu 101 dalmatinů se obliba tohoto plemena dostala do předních příček v té době. To ale mělo za následek křížení sem a tam, takže vás varujeme na to, abyste si svého chlupáče vybrali z ověřené chovné stanice.
Co se týče jeho inteligence… Není to Border Kolie, co si budeme povídat. K tomu se ale dostaneme v kapitole výcvik.
Další důležitá informace, kterou nemůžeme nezmínit je jeho přátelskost. Je to milovník lidí, který se pro svou smečku roztrhá. S jeho přátelskostí se spojuje taky střežení vašeho majetku. Tady se naše zdroje trošku nedokážou shodnout. Někdo tvrdí, že toto plemeno je výborný hlídací pes kvůli jeho ostražitosti vůči cizím lidem. Na druhou stranu se o něm tvrdí, že by vaší případnou nevítanou návštěvu sám provedl po pozemku. Obojí je bohužel pravda, proto bychom ho s největší pravděpodobností nedoporučovali jako hlídacího psa.
Mohli bychom se tu rozepsat ještě dále, ale pak by kapitoly tohoto článku nedávali smysl, proto se vrhneme na to nejdůležitější!
Povaha puntíků
Začneme s jeho tolerancí k jiným domácím mazlíčkům a dětem. Děti jsme už trochu nastínili, nemá s nimi problém, no je potřebné je naučit, jak se k vašemu chlupáči chovat, to stejné platí na vašeho chlupáče. Takže pokud máte doma ratolesti, nebo jste někde venku na hřišti, buďte opatrní. Nevinnou hru by si mohl vyložit jako útok na člena smečky a neměl by problém se za něj postavit, a to určitě řešit nechcete. S domácími mazlíčky problém taky nebude, ovšem, pokud s nimi bude od malička vyrůstat.
Není to typ pro gaučové lenochy, proto byste si ho měli pořídit jenom v případě, že máte aktivní životní styl! Dalším důležitým faktorem ve vašem výběru může být i jeho závislost na vás. Pokud ho plánujete nechávat jednou za čas samotného doma, dá se to vytrénovat, no to ale nedoporučujeme. I když se to naučí, stále bude trpět. Potřebuje být totiž s vámi a cítit vaši lásku, která mu naplňuje srdíčko.
Dalmatin je pes, který se pyšní svou unikátní povahou. Jeho inteligence (ano, opravdu je chytrý) v spojení s jeho energií a potřebou k aktivitě jsou nebezpečnou kombinací pro začínajícího majitele. Miluje plavání, běh a pohyb, no to se nevylučuje s jeho pobytem v bytě. Dostatek energie a denního pohybu vám zajistí, že doma určitě nenajdete spoušť.
Pokud si ho neplánujete pořídit do bytu ale do domečku se zahrádkou, máme další špatnou zprávu! Zábava na dvorečku mu stačit určitě nebude a pokud nechcete zažít jeho kulišárny na vlastní kůži, dopřejte mu ten pohyb, koneckonců je vše jenom na vás.
Doporučené produkty:
Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/
Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/
Výcvik
A přišlo na řadu lámaní chleba… Inteligence Dalmatinů bývala a pořád do jisté míry bývá dehonestována a podceňována. Hloupý rozhodně není, i když mají lidé tendenci ho srovnávat s ovčáckými plemeni, které mají svojí pověstnou poslušnost a výcvik v žílách. Dalmatin není tak učenlivý jako jeho konkurenti, ale postupem času se naučí všechno, co je potřeba!
Výcvik stoprocentně doporučujeme vést spíš motivačním a přátelským způsobem. Tvrdý drill nesnáší a najít u něj tou správnou motivací bývá občas oříšek. Opakování stejného povelu a dlouhý trénink váš chlupáč určitě neocení.
Je těžké najít brzdu, kterou byste dokázali vašeho chlupáče zastavit. Z toho důvodu doporučujeme psí sporty. V nich bude excelovat, a vy budete rádi, že vám váš chlupáč neničí interiér obývacího pokoje. Flyball, agility nebo frisbee zvládne jako šampion a vy budete mít dobrý pocit z toho, že je váš pejsek šťastný a na správném místě.
Pokud jste člověk, který miluje výzvy, toto plemeno vám jich během jeho života dá spoustu. O zábavu tak postaráno zaručeně mít budete.
Doporučené produkty:
Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/
Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/
Historie
Historie tohoto plemena není tak jednoduchá a černobílá. Zase se nám tu seskupili dva tábory lidí, kteří tvrdí něco jiného. Jeden tábor je věrný tezi, která obhajuje původ plemena z území Dalmácie. Dalším důvodem, proč se kynologové přiklánějí k tomuto názoru je antický reliéf, který se našel na tomto území. Druhý tábor je zase názoru toho, že toto plemeno pochází z Itálie. Obojí však může být pravdou. V době, kdy se začaly objevovat tito psy na obrazech, patřilo území Dalmácie Benátské republice.
Příběh o původu názvu Dalmatin je obestřen závojem tajemství. Jedna z nejznámějších anekdot zmiňuje srbského básníka J. Dalmatina, který žil ve 14. století. Podle této legendy obdržel od vévodkyně A. Meziříčské darem několik psů tohoto plemene. Básník se velmi rychle rozhodl jí poslat děkovný dopis, ve kterém ocenil jejich nádherný vzhled a vyjádřil obdiv k tomuto plemeni, které se ve Srbsku získalo oblibu. Lidé začali tedy toto plemeno nazývat podle jména tohoto básníka.
Dalším možným vysvětlením původu názvu je zmínka v historických dokumentech o psu s tečkovaným zbarvením pocházejícím z oblasti Dalmácie, který dostal název "Dalmácky pes".
Až kolem 18. století začala šlechta rozpoznávat v Dalmatinech něco originálního. Při svých cestách s kočárem přitahovaly pozornost a jejich vytrvalost při dlouhých jízdách byla považována za znak důstojnosti. Postupně se tak staly oblíbenými doplňky aristokracie na jejich kočárech. Zároveň se projevila jejich schopnost být oddanými společníky na cestách, a tak našli postupem času uplatnění i v hasičských sborech hlavně v severní Americe. S jejich štěkotem a obratností při požárech se stali vyhledávanými společníky a cennými pomocníky v této oblasti.
Bohužel, na konci 19. století začal zájem o toto plemeno postupně klesat. Nicméně v roce 1882 vytvořil V. Shaw první standard pro dalmatina, což bylo pravidlo pro vzhled a chování tohoto plemene. O osm let později, v roce 1890, byl založen první Klub dalmatinů, který měl za cíl zachování a propagaci tohoto jedinečného psa s výrazným zbarvením.
Takto se Dalmatin stal nejen oblíbeným společníkem a strážcem, ale také jedinečným plemenem s fascinující historií, která je spojena s aristokracií, cestováním a ochranou. Dodnes si Dalmatini udržují své místo v srdcích mnoha lidí a jsou považováni za skvělé společníky a majestátní příklad svého plemene.
Chov
Jak už to tu jednou bylo zmínění. Dalmatin není váš klasický gaučový povaleč, no jako pes, který potřebuje společnost člověka mu chov v bytě vadit nebude. Jeho nároky na pohyb jsou však enormní, proto je potřeba abyste mu unavili mysl i tělo. Jednodušeji řečeno, než uděláno, my víme. Potřebuje mnoho pohybu a vyžaduje volný pohyb. Přestože je vhodný i do bytu, Dalmatin se dokáže přizpůsobit i domku se zahrádkou a přístupem dovnitř, no určitě mu na pohyb dvoreček stačit nebude.
Ačkoli jde o středné velkého psa, jeho citlivost na chlad je poměrně vysoká a dost často se u něj může vyskytnout prochlazení. Jeho citlivost na chlad z něj nedělají vhodného obyvatele kotce. Dalším důvodem je jeho vztah k majiteli. Dlouhé odloučení od své lidské smečky by nezvládal nejlépe. I když může mít přístup na zahradu, vyžaduje pravidelnou pozornost, zejména s ohledem na jeho inteligenci a nadměrnou energii.
Jeho společnost a oddanost jsou jeho největšími kvalitami, a proto si zaslouží láskyplnou péči a pozornost od svých majitelů.
Zdraví plemena
Ačkoliv je toto plemeno dlouhověké, bohužel se nevyhne různým onemocněním.
Mezi nejčastější choroby, které se u tohoto chlupáče vyskytují můžeme zařadit:
- Syndrom akutní dechové tísně (ARDS), který bývá fatální a postihuje jedince do jednoho roku.
- Citlivost močových cest má za následek tvorbu kamenů a dost často to jde ruka v ruce i se zánětem močového měchýře.
- Hluchota je dalším jevem, který postihuje tohoto chlupáče. Často se stává, že jedinec má zasaženo jenom jedno ucho, proto je hluchota laicky nezjistitelná. Je potřebné tedy navštěvovat vašeho veterináře, který už ví, jak na tuto chorobu přijít.
Obecně vzato je to plemeno zdravé, no jako u každého chlupáče, nejdůležitější je vaše iniciativa a starostlivost o vašeho čtyřnohého parťáka.
Doporučené produkty:
Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/
Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/
Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/
Bílo – černý závěr
Blížíme se k finálnímu spočítání všech teček na všech Dalmatinů na světě.
Dnes je toto plemeno vyhledávané pro svůj jedinečný vzhled a temperament. Jestliže se pořád rozhodujete, proč si vybrat toto plemeno jako svého partnera, možná vám k tomu dáme důvod – veselost, energie a věrnost dělají z tohoto plemena skvělé rodinné a zároveň i aktivní společníky.
Dalmatin je skvělým parťákem, který váš život naplní štěstím a pohybem. Ať už spolu podniknete dlouhou procházku, nebo si zkusíte zasoutěžit v jeho oblíbené disciplíně, věřte, že váš život a každý den bude naplněn láskou a nezapomenutelným množstvím radosti.
Dejte tomuto chlupáči šanci stát se středobodem vašeho života. Najdete v něm totiž nejen psa, ale i kamaráda na celý život.
Použité zdroje:
- https://doglime.com/dalmatian-training/
- https://www.ifauna.cz/psi-atlas/dalmatin/
- https://www.cmku.cz/cz/seznam-plemen-159/176
- https://www.pesweb.cz/cz/dalmatin
- https://royvon.co.uk/dalmatian/
- https://www.britannica.com/animal/Dalmatian-dog
- https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/6-things-you-didnt-know-about-the-dalmatian/