Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes

Kohoutková výška:
64-68 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
50-75 kg
Délka života:
10-12 let
Typ srsti:
Hrubá, rovná
Země původu:
Rusko
Povaha:
Nezávislá, nedůvěřivá, samostatná
Náročnost na výchovu:
Vyšší
Velikostní zařazení:
Velká až obří plemena
FCI:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi), Číslo standardu FCI: 328

 

 

Kavkazský strážce

Pokud jste se rozhodli, že hledáte psa, kterého chcete využívat primárně na hlídání vašeho majetku, jste na správně cestě. Není to vhodný rodinný parťák, bývá spíš samotář, má svoji hlavu a nebojí se ji využívat naplno. Na pobývání v bytě s tímhle krasavcem rovnou zapomeňte, zbytečně by se v něm trápil, co by mohlo vyústit v jeho agresivnější chování.

Určitě ho nedoporučujeme začátečníkům, povaha tohoto plemena je jenom pro ostřílené veterány, kteří si už umí poradit s velkým a silným pejskem. Vás a vaši rodinu bude milovat, k menším dětem ho určitě nedoporučujeme.

Tak se tedy vydejme spolu na cestu, na které prozkoumáme osobnost a život tohoto chlupáče, kterého ve městě jen tak nepotkáte.

Solitární a ochranářská povaha

Jejich teritoriální povaha je zakořeněná hluboko v jejich historii, k tomu se ale dostaneme později. Dlouhá léta byli využívání na střežení statků a teritorií, proto nemají sklony k přílišnému štěkání, ale jsou zvyklí na okamžitou eliminaci případné hrozby.

Tenhle chlupáč je závislý spíše na jednom dominantním člověku, kterého respektuje jako alfa samce. Jeho povaha je komplikovaná. Na jednu stranu dokáží být věrný a milující, na druhou stranu se ani nestihnete podívat a je v něm probuzená jeho divoká a teritoriální povaha.

Spojuje se v něm dominance a sebevědomí, kterého má na rozdávání. Pokud s ním chcete žít v harmonickém vztahu, nepodceňte jeho výcvik. Bez důsledného vedení se z něho může stát hodně špatný pejsek, který s vámi bude mávat jedna radost.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Informativní vsuvka: Chov Kavkazana je v některých zemí takzvaně regulován odborní zkouškou. V praxi to znamená, že bez zkušeností a zkoušek si ho nepořídíte.

Vůči lidem bývá nedůvěřivý a vůči ostatním zvířatům agresivní. Tohle si myslí hodně lidí a bohužel je to pravda, ale jenom pokud se bavíme o tom, že je ve špatných rukách a byl zanedbaný jeho výcvik a socializace. Socializaci s lidmi a zvířaty začínáme opravdu už od brzkého věku, nezapomínejte na jeho povahu, podcenit to určitě nechcete.

Během výcviku opravdu potřebuje kvalitně zkušeného chovatele, který si s ním dokáže poradit. Potřebuje dostatek času, a hlavně důslednou ruku, která ho bude vést a tvarovat. Vyvarujte se tvrdým metodám, tenhle chlupáč, i když tak nevypadá, je citlivý na tvrdou výchovu. Výcvik směřujte spíš pozitivním a odměňovacím směrem, jinak se v něm probudí odpor a získáte tak místo poslušného obra bombu, která bude opravdu delikátní na „údržbu“.

Výcvik tohoto chlupáče je opravdu náročný, no odměnou vám bude nezaměnitelný a věrný hlídací pes, kterého se lekne každý, kdo má nekalé úmysly.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Kavkazan má dlouhou historii jako pastevecký pes v Kavkazských horách, lépe specifikováno na území dnešní Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie. Hlavním důvodem jeho vyšlechtění bylo střežení stáda ovcí a koz před možnými predátory. Díky jeho síle a inteligenci si dokázal poradit dokonce i s medvědy a tygry.

Postupem času se toto plemeno začalo využívat i v armádách a také jako hlídací pes různých statků. Prvotní zmínky o tomto plemenu můžeme sledovat již od prvního století před naším letopočtem, kde byli předci Kavkazanů využívání, uhodli jste správně, v armádě.

Do Evropy se tenhle nebojácný pes dostal až v roce 1969, kde se podílel během komunistického režimu na hlídání státních hranic. V době SSSR se toto plemeno využívalo i jako vězeňské plemeno a těšilo se velké oblibě u strážců. Jeho agresivita a respekt, který vzbuzoval vás donutilo si dvakrát rozmyslet, jestli se pokusíte o útěk.

Jak sami můžete vidět, povaha tohoto chlupáče byla budována už od pradávna, a i díky tomu je z něj plemeno, jaké můžeme poznat dnes.

Chov

Chov Kavkazana vyžaduje zvážení několika faktorů, jako jsou jeho velikost, povaha a prostředí, v kterém se bude nacházet.

Toto plemeno je ideálním psím kandidátem na celoroční chov v kotci, potřebuje ho mít však vyhřívaný. Jeho srst zvládne ledaco i díky její hrubosti a není tak náchylný na jednoduché podchlazení, v létě si dávejte pozor na jeho přehřátí. Zahradu kolem vašeho domu vám kvalitně ohlídá, toho se nemusíte bát. Jako u každého plemena, tak i zde doporučujeme, abyste ho stimulovali i mentálně.

Na svého majitele není fixovaný tak, jak ostatní plemena, i tak potřebuje svého majitele vidět a pohrát si sním, jelikož dlouhé odloučení v podobě dnů by v něm mohlo vyvolat smutek a zbytečné trápení.

Na bydlení v bytě rovnou zapomeňte. Absolutně se tam nehodí a je to pro něj nevhodné prostředí. Snad vám ani nemusíme vysvětlovat proč je tomu tak. Malý prostor, nuda, žádný pohyb, to je jenom pár věcí, které vám už snad dojdou sami.

Chov tohoto pejska určitě není jednoduchý, odměnou vám bude věrný chlupáč, který si poradí i s medvědy, kdyby k tomu někdy došlo.

Zdraví

I když je toto plemeno takzvaně „obří“, tak i navzdory tomu se těší poměrně zdravému a bezproblémovému životu. Avšak, zdravotné potíže ho občas neobejdou a mezi nejčastější, které ho mohou postihnout jsou:

  • Dysplazie kyčelních kloubů.
  • Šedý zákal.
  • Torze žaludku.

Občas se může vyskytnou sklon k obezitě, ale to není nic, s čím by si správné dávkování už nedokázalo poradit.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Horský závěr

Na konec tohoto článku můžeme říct, že je toto plemeno odolné a inteligentní. Proto je vhodnou volbou jenom pro zkušené chovatele. Do rukou amatéru určitě nepatří…

Pokud mu dopřejte dostatek pohybu v podobě zahrady, dostatek společnosti a stimulace, budete spokojeni oba. Pokud mu však nedopřejete to, co tak nutně potřebuje, můžou se u něj začít objevovat sklony k agresivitě a neštěstí. To už pak opravdu nebude ten idilický chlupáč, kterého byste chtěli potkávat každý den na vaši zahradě.

Věříme, že jejich odvaha a statečnost vás budou motivovat k tomu, abyste se postavili čelem všem výzvám, které život přináší a užili si s nimi každý jeden den naplno.

Použité zdroje: